حقوق مستمری بگیران تامین اجتماعی کی واریز میشود 1403| حقوق بهمن ماه بازنشستگان تامین اجتماعی کی واریز میشود

واریز حقوق  بهمن ماه بازنشستگان تامین اجتماعی از امروز شنبه 21 بهمن

🔸  پرداخت حقوق  بهمن  ماه سال ۱۴۰۲  بالغ بر ۴‌ میلیون بازنشسته و مستمری‌بگیر تأمین اجتماعی از امروز بیستم و یکم  بهمن ماه آغاز شده است

🔸واریز حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی براساس حروف الفبا از ۲۱ بهمن ماه آغاز و تا تاریخ ۳۰ بهمن ماه به پایان خواهد رسید.

واریز «حقوق» بهمن‌ماه مستمری‌بگیران تامین‌اجتماعی/ واریز «عیدی» بعد از پرداخت حقوق‌ها

🔹️هم‌اکنون بیش از  ۴میلیون بازنشسته و مستمری‌بگیر تامین اجتماعی حقوق دریافت می‌کنند که از امروز حقوق بهمن ماه به حساب آنها واریز خواهد شد.

🔹️همچنین پس از اتمام واریز حقوق بهمن ماه، «عیدی» بازنشستگان به حساب آنها واریز خواهد شد.

واریز عیدی بازنشستگان تأمین اجتماعی تا ۱۰ اسفند

🔸مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی:پس از اتمام پرداخت حقوق بهمن ماه بازنشستگان عیدی واریز می‌شود.

🔸در حال تامین منابع هستیم و ا‌ن‌شاءالله تا دهم اسفندماه عیدی پرداخت می‌شود.

متناسب سازی حقوق بازنشستگان امسال چه ویژگی‌های منحصر بفردی نسبت به متناسب سازی‌های گذشته دارد !؟

🔵👈در آخرین متناسب‌سازی که در سال ۱۴۰۰ توسط سازمان تامین اجتماعی بر اساس حکم برنامه ششم توسعه صورت گرفت ۷۵٪ از افت ضریب مستمری اعاده گردید و ۲۵٪  باقیمانده از مبلغ این متناسب‌سازی بدون پرداخت معوقه و با همان مبلغ فریز شده سال ۱۴۰۰ در ابتدای سال ۱۴۰۲ به مستمری افراد مشمول افزوده گردید. بطوریکه ضریب مستمری را در سال ۱۴۰۰ بطور کامل اعاده نموده باشد. لذا با این دو پرداخت میتوان فرض نمود که ضریب مستمری کلیه افراد مشمول در سال ۱۴۰۰ به همان مقدار ضریب مستمری برقراری آنها  تثبیت گردید.
اما آیا این متناسب‌سازی همانی بود که برنامه ششم توسعه در نظر داشت ؟!

🔵👈مصوبه برنامه ششم این بود :
بند (ب) ماده (۱۲) سازمان تأمین اجتماعی موظف است مطابق قوانین مربوطه در طول اجرای قانون برنامه، حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران را متناسب‌سازی نماید.
مطابق این بند از ماده ۱۲ قانون برنامه ششم سازمان موظف بود که در طول اجرای قانون برنامه متناسب‌سازی را انجام دهد ! اما سازمان فقط در سال ۱۳۹۹ و سپس در سال ۱۴۰۰ و در انتهای سال ۱۴۰۱ دست به متناسب‌سازی زد و در پایان برنامه ششم که هنوز محقق نگردیده است ضریب مستمری بازنشستگان در محدوده ۸۴٪ ضریب مستمری اولیه آنان قرار دارد ( بدلیل دو گام ضد متناسب‌سازی برداشته شده در اعمال ماده ۹۶ در سال‌های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲  که ضرایب مستمری را به ترتیب ۹۳.۶٪ و ۹۵٪ نسبت به قبل خود کاهش داد )

🔵👈با توجه به عدم اعاده کامل ضریب مستمری در سال ۱۴۰۲ که سال پایانی برنامه ششم شناخته شده است میتوان گفت که سازمان تامین اجتماعی حکم مقرر برنامه ششم را ناقص اجرا نموده است در حالیکه مطالبات خود از دولت را برای تامین توانایی مالی انجام آن دریافت نموده بود.

🔵👈حالا اگر به مصوبه برنامه هفتم نظری بیافکنیم در خواهیم یافت که بر خلاف بند ب ماده ۱۲ برنامه ششم که مقنن بسیار خلاصه به متناسب‌سازی حکم داده بود در برنامه هفتم جزئیات دقیق‌تری از نحوه متناسب‌سازی و گام‌های هر ساله اجرایی آن توسط مقنن تبیین شده است.

🔵👈جزء ۲ بند الحاقی ۲ ماده ۲۹ :
سازمان تامین اجتماعی در راستای اجرای ماده (۹۶) قانون تأمین اجتماعی مصوب ۱۳۵۴ با اصلاحات و الحاقات بعدی مکلف است در طول سه سال اول برنامه نسبت به متناسب سازی مستمری بازنشستگان غیرحداقل بگیر اقدام نماید به نحوی که در پایان سال سوم برنامه، نسبت مستمری بازنشسته به حداقل دستمزد همان سال، با ۹۰ درصد نسبت اولین مستمری بازنشستگی به حداقل دستمزد سال برقراری مستمری، متناسب گردد.

🔵👈این متناسب سازی در سال اول به میزان ۴۰ و در سالهای دوم و سوم هر کدام ۳۰ درصد مابه‌التفاوت تا ۹۰ درصد یادشده خواهد بود.

🔵👈همانطور که در این متناسب‌سازی مقرر گردیده است اعاده ضریب مستمری به مقدار اولیه مقرری مد نظر قرار نگرفته و ضریب مستمری فعلی را که در محدوده ۸۴٪ ضریب مستمری مقرری است را به ۹۰٪ ضریب مستمری اولیه طی سه سال ارتقاء خواهد داد.

🔵👈اگر بخواهیم این مصویه برنامه هفتم را با زبان ریاضی بیان نمائیم به زعم اینجانب روابط ذیل حاکم خواهند بود :
M0, M2, M3, M4, M5 = ضرایب مستمری به ترتیب در سالهای ابتدای بازنشستگی و سال ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ و ۱۴۰۴ و ۱۴۰۵

M0 = حداقل حقوق در زمان برقراری/مستمری زمان برقراری
M2 = حداقل حقوق در سال ۱۴۰۲/مستمری سال ۱۴۰۲
M3= حداقل حقوق در سال ۱۴۰۳/مستمری سال ۱۴۰۳
M4= حداقل حقوق در سال ۱۴۰۴/مستمری سال ۱۴۰۴
M5= حداقل حقوق در سال ۱۴۰۵/مستمری سال ۱۴۰۵

M3 = 0.36*M0 + 0.60*M2
M4 = 0.63*M0 + 0.30*M2
M5 = 0.90*M0 + 0.00*M2

🔵👈همانطور که روابط فوق مدل ریاضی حکم برنامه هفتم توسعه را ارائه می‌دهند. باید توجه نمود که مصوبه مزبور اهداف کمی خود را در ضرایب مستمری تبیین نموده و نه مقدار مستمری افراد. این بدان معناست که فقط با داشتن مقادیر حداقل مستمری هر سال از برنامه هفتم ( که توسط  ماده ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی هر ساله مشخص و اعلام می‌گردد ) می‌توان مقدار مستمری پایه افراد برای آن سال محاسبه و مشخص نمود.
یعنی :
مستمری سال MX = X*حداقل مستمری مصوب برای همان سال

اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
error: Content is protected !!